12.10.2014 Виставка подільської вишивки

Відкриття виставки подільської вишивки з колекції родини Причепіїв12 жовтня 2014 р. у Національному центрі народної культури “Музей Івана Гончара” провідний науковий співробітник Інституту культурології НАМУ, доктор філософських наук, професор Євген Миколайович Причепій, знаний дослідник української культури та народного мистецтва в день свого 75-ліття передав музею унікальну колекцію подільської вишивки родини Причепіїв. На базі цієї колекції відкрилась виставка, яка триватиме до 31 жовтня.

Рушники, хусточки-нафрамиці, жіночі та чоловічі сорочки, килими – всього понад чотири сотні одиниць автентичних творів подільської вишивки та ткання впродовж семи років подружжя Євгена та Тетяни Причепіїв збирали в експедиціях по селах Східного Поділля. 
 
Колекцію подільської вишивки подружжя збирало з 2001 по 2008 рік. Приводом для цього стало захоплення пані Тетяни вишивкою подільських рушників. Під час навчання в студії вишивки у Юрія Мельничука, що діє при Музеї Івана Гончара, жінка дослідила колекції подільських рушників у різних київських музеях. У свою чергу пан Євген вирішив зібрати кілька необхідних для навчання дружини давніх зразків вишивки по селах рідної Вінничини, звідки родом. Поступово краса і таємничість орнаментів захопила дослідника. Так розпочалося формування колекції.


Євген Причепій, дослідник, колекціонер:
 “Після однієї поїздки по селах … я подивився на всі ці речі і в мене виникло таке відчуття, що ми мов трохи ограбили це село, мов ці речі залишили ту стихію в якій вони жили. .. І от тоді у мене вперше виникла думка, що їхнє місце не в нас, а вони повинні, так би мовити, служити народу і вони повинні бути повернуті, якщо не в ту стихію, де вони виникли, то хоча б принаймні туди, де вони зможуть подовжувати своє життя”.

Фотоапаратами, телефонами, смартфонами, планшетами – чим тільки не озброїлися сучасні жінки, аби зафіксувати і зберегти на пам’ять вишивану красу, створену їхніми попередницями у селах придністровських районів Вінниччини на початку ХХ століття.


На фото: Ярослава Левчук, завідувач відділу етнокультурології та культурної антропології Інституту культурології НАМ України.


Докладніше про цю подію можна прочитати на сайті музею І.Гончара.