21 травня 2016 р. Презентація книги

Презентація книги "Вишивка Східного Поділля"
професора Причепія Є.М.


   21 травня в «Мистецькому арсеналі» в рамках міжнародного фестивалю традиційних культур «Етносвіт»  відбулась презентація другого видання книжки старшого наукового співробітника Інституту культурології НАМ України, доктора філософських наук, професора Євгена Причепія (у співавторстві з Тетяною Причепій) "Вишивка Східного Поділля". Перше видання побачило світ у 2007 р. Враховуючи побажання читачів (попереднє замовлення склало більше 80 екземплярів) видавництво «Родовід» підготувало друге видання накладом 1000 екземплярів.
   В книжці представлена колекція вишитих рушників, хусточок, жіночих та чоловічих сорочок з вінницького Придністров’я, яку зібрало подружжя Причепіїв. Більшість артефактів колекції була подарована ними в жовтні 2014 р. Музею Івана Гончара (докладніше про подію на сайті Музею).
   Орнаменти, представлені в колекції широко використовуються в науковій літературі. Так, у книзі Л. Булгакової-Ситник «Подільська народна вишивка», Львів, 2005, наведено більше 70 орнаментів рушників і сорочок з колекції авторів. Більше 20 орнаментів наведено в книзі норвезького вченого Міккеля Б. Тіна «Правила гри чи ігровий простір» (Mikkel B. Tin. Spillerеgler og Spillerom. Oslo, 2011), в якій на ст.125-150 аналізуються подільські орнаменти, взяті з книги.
   Новизна оприлюднених орнаментів книги знайшла відгук і в дизайнерів. Вони використовувались в модельному одязі (Теліженко-молодша), в декоративному оформленні тканих сумочок, ляльок, в листівках та ін.
   Колекціонування подільської вишивки надихнуло проф. Причепія Є.М. на дослідження традиційних народних орнаментів та архаїчної символіки. В ряді статей, що вийшли в «Культурологічній думці» за 2009-2016 рр., автор розвиває ряд ідей, які відкривають нову перспективу бачення орнаментів. Цій темі присвячена майбутня монографія автора «Велика Богиня і сімка богів праміфу». Творчий клімат Інституту культурології, спілкування з колегами, можливість друкуватися - все це вселяє впевненість в успішне завершення даної роботи.


На фото представлено стіл, відведений для презентації, на якому розміщені книга та рушники з колекції подружжя.

 

Є. Причепій розповідає відвідувачам про символіку подільських рушників.


Т. Причепій проводить майстер клас з подільської вишивки.


На прохання покупців автори підписують книги.


На окремому фото подано ляльку, зроблену однією з учасниць виставки, орнамент фартушка якої запозичений з подільського рушника.